Tüp Bebek Tedavisi Kimlere Hangi Durumlarda Yapılır

Tüp bebek tedavisi kimlere uygulanır?

Tüp bebek tedavisine başlamadan önce hangi sebeplerle çocuk sahibi olunamadığı ayrıntılı olarak araştırılmalıdır.  Bu hususta tedavi yapılacak kişinin anatomik ve fizyolojik durumu oldukça önemlidir.  Bütün bu ihtimaller araştırıldıktan sonra nihai bir karara varılır.  Yapılan her türlü tedaviye rağmen çocuk sahibi olamayan bayanlara tüp bebek tedavisi uygulanır.

Bayanlara bağlı durumlardan bazıları çözülemiyorsa o zaman tüp bebek tedavisine geçilir.  Örneğin polikistik over sorunu yaşayan bir bayan adet düzensizliği, hormonal bozukluklar ve daha birçok sorunlar görülür ve bu durum ilaçla tedaviye yanıt vermezse tüp bebek yöntemi uygulanır.

Gebeliğe Engel Olan Durumlar

Gebeliği engelleyen durumlardan birisi halk arasında çikolata kisti olarak bilinen endometriosis hastalığıdır.  Endometriosis her ay vücuttan atılması gereken endometrium tabakasının vücutta yumurta ve tüplere salgılanmasıdır.İlerlediği takdir de kısırlık ve ağrıya sebep olabilir.

Diğer bir husus ise fallopi tüpleridir.  Eğer tüpler tıkanmış yada sperm geçişini engelleyecek bir durum varsa çocuk sahibi olmak zorlaşır ve bu durumda zaman kaybetmeden tüp bebek tedavisine başvurulmalıdır.

Tüp Bebek Tedavisi ve Hasta Takibi

Bu tedaviden önce annenin yumurtalarının çatlayıp çatlamadığı mutlaka kontrol edilir, bir süre takip altında tutulur ve yanıt vermiyorsa  aşılama  uygulanır.  Aşılamada da sorunlar aşılmıyorsa tüp bebek yöntemi denenmelidir.

Bayanların yanında erkekler de tedavi süresince kontrol altında tutulmalıdır.  Sperm sayısı ve molalitesi döllenmeyi etkilediği için bu etkenler de değerlendirilir.  Gerekirse onarılıp yoğunlaştırılarak fertilizasyon kabiliyeti artırılır.

İlginizi Çekebilir

Tüp Bebekte İkiz Gebelik Olur Mu?

Doğal yollardan çocuk sahibi olmayı deneyen ancak başarısız sonuç alan çiftlerin başvurduğu alternatif tedavi seçenekleri …