Tüp bebek tedavisinde cinsiyet seçimi

Tüp bebek tedavisinde cinsiyet seçimi
Tüp bebek tedavisinde cinsiyet seçimi

Tüp bebek tedavisi ile dünyaya getirilecek olan bebeklerin cinsiyetleri, laboratuvar ortamında büyük bir başarı oranı ile belirlenebiliyor. Bu konudaki başarı oranları %99’a kadar ulaşabiliyor.

Embriyo transferi öncesinde uygulanan preimplantasyon genetik tanı ile embriyonun cinsiyetini belirlemek, bebeklerinin cinsiyetini seçmek isteyen çiftin belirlediği cinsiyetteki embriyoları rahme transfer etmek ile mümkün olabilir.

Biyolojik olarak XX kromozomu taşıyan hücrelerin cinsiyeti kız iken, XY kromozomları erkektir. Kız çocuğuna sahip olmak isteyen çiftlerde, anne rahmine XX kromozomlu embriyolar transfer edilir. Erkek çocuk sahibi olmak isteyen çiftlerde ise, anne rahmine XY kromozomlu embriyolar transfer edilir. Fakat, hastaların gebe kalabilme ihtimalleri, tercih edilen tüp bebek merkezinin gerçekleştirdiği uygulamaların başarı oranı kadardır. Bu faktörün yanı sıra, kadının yaşı ve yumurta rezervi de bu doğrultuda önemli bir etkiye sahiptir. Tüm bu etkenler, gebelik şansını değiştirebilen bir özelliğe sahiptir.

Rahime yerleştirilen XX veya XY kromozomlu embriyonun, rahime tutunamama ihtimali de vardır. Ancak embriyonun tutunabilmesi durumunda, cinsiyet seçimi doğrultusunda yapılan bu uygulama ile bebeğin cinsiyetinin, çiftin istediği şekilde olma olasılığı son derece yüksektir.

Cinsiyetin anne ve baba tarafından belirlenmesine, din adamları sıcak bakmıyor ve bu uygulamanın dinen etik olmadığını dile getiriyorlar. Dini faktörleri bir yana bırakacak olursak, tüp bebek tedavisinde cinsiyet seçimi,  ülkemizde yönetmelikler ile yasaklanmış olduğundan Türkiye’de cinsiyet belirleme yöntemi uygulanmamaktadır.

İlginizi Çekebilir

Tüp Bebekte İkiz Gebelik Olur Mu?

Doğal yollardan çocuk sahibi olmayı deneyen ancak başarısız sonuç alan çiftlerin başvurduğu alternatif tedavi seçenekleri …