Tüp Bebek Tedavisinde İlaç Kullanımı

Çocuk sahibi olamayan çiftlerin sıklıkla başvurduğu yöntemler arasında yer alan tüp bebek tedavisi başarı oranı yüksek olan tedavi seçeneklerinden birisidir. Tüp bebek tedavisi ülkemizde de başarılı olarak uygulanmakta ve birçok çiftin başarılı sonuç almasını sağlamaktadır. Tüp bebek tedavisi ile birlikte sağlıklı bir çocuğa sahip olmak mümkündür. İlk olarak en yakın tedavi merkezi ziyaret edilmeli ve uzman doktora görülmek gerekir. Böylece kısa sürede çalışmaları başlatmanız mümkün olacaktır. Bir sonraki aşamada ise tedavi için uygun olup olmadığınızı öğrenebilirsiniz. Tüp bebek tedavisi için yapılacak testleri atlamadan eksiksiz bir şekilde yapmalısınız. Aksi takdirde yeterli sonuç almanız mümkün olmayacaktır. Test sonuçları uzman doktor tarafından incelenmektedir.

TÜP BEBEK TEDAVİSİNDE İLGİLİ AŞAMALAR

Tüp bebek tedavisinde gerekli testler yapıldıktan sonra tedavi için uygun olup olmadığınız açıklanır. Eğer tedavi için uygun şartlara sahipseniz bu durumda gerekli çalışmalar başlatılır. İlk etapta annedeki yumurtalık sayısının arttırılması hedeflenir. Daha sonra ise yumurtalıkların olgunlaşması beklenir. Olgunlaşan yumurtaların döllenmesi için gerekli çalışmalar sürdürülür ve yumurtaların döllenmesi için uygun olan canlı sperm hücreleri erkekten alınır. Erkekten alınan hücreler ile yumurta döllenir. Bu aşamadan sonra embriyonun oluşumu ve gelişimi izlenir. Tüm bu aşamalarda uzman doktor gözetiminde olmak gelişebilecek her türlü komplikasyonun yakından incelnmesine imkan tanıyacaktır. Bu nedenle uzman doktor sürekli olarak ziyaret edilebilir.

TÜP BEBEK TEDAVİSİNDE İLAÇ KULLANIMI

Tüp bebek tedavisinde ilaç kullanımı mümkün olabilir. Tüp bebek ilaçları, teşhise bağlı olarak, yalnızca doğurganlık ilaçlarını tek başına kullanmanızı tavsiye edebilir veya bunları intrauterin dölleme (IUI) veya in vitro fertilizasyon (IVF) gibi diğer tedavilerle birlikte kullanabilirsiniz.

Kadınlar için tüp bebek ilaçları

  • Çok düzensiz bir döngüsü söz konusu ise, yumurtlama düzensizse,
  • Yumurta üretimi az ya da hiç yoksa,
  • İnfertilite, hipofiz bezinin bozulması sonucu oluşmuşsa (bu hormon üretiminizi kontrol eder).

Erkekler için tüp bebek ilaçları

Bazı durumlarda erkekler için ilaçlar reçete edilebilir.

  • Enfeksiyon veya iltihap tedavisinde antibiyotikler
  • Herhangi bir sperm üretilmemiş bazı nadir koşullar için gonadotropinler
  • Retrograd boşalma durumunda kullanılabilir.

İlginizi Çekebilir

Genetik Testler

PGT ve Genetik Testler

PGT ve Genetik Testler Tüp bebek tedavilerinde embriyo ana rahmine yerleştirilmeden kalıtsal ve genetik tarama …