Tüp Bebek Tedavisinde Kullanılan İlaçlar

Tüp bebek tedavisinde ilaç kullanımı
Tüp bebek tedavisinde ilaç kullanımı

Tüp bebek tedavisinde, laboratuvar uygulamalarının yanı sıra, çoğunlukla ilaçlardan da yardım alınmaktadır. İlaçlardan yardım alınması, fizyolojik açıdan birçok nedene bağlıdır. Ancak tedavi sürecinde ilaç yardımı alınmasının en büyük sebepleri, yumurta sayısını arttırmak ve yumurtaları büyütmektir. Gebelikte yumurta sayısı ve büyüklük oldukça önemli faktörlerdendir.

Tüp bebek tedavisinde ilaçlar, anne adayına genellikle oral yoldan değil doğrudan damar yolu ile verilir. Tüp bebek tedavisinde, klinik ve hekim seçimi konusunda oldukça titiz davranılması konusuna daha önceki yazılarımızda değinmiştik. Tüp bebek tedavisinde kullanılan ilaçların anne adayına uygun dozda uygulanamama durumu, anne adayının hayatını tehlikeye düşürmek için yeterli bir sebeptir. Bu nedenle hekimlerin ilaç kullanımında oldukça ölçülü davranması gerekmektedir. Lakin son zamanlarda tüp bebek tedavisine yönelik talebin artmasıyla beraber artan hekim tecrübesi, bu tür komplikasyonların oluşmasının önüne geçmiştir. Günümüzde bu tür üzücü durumlarla karşılaşma olasılığı yok denecek kadar azalmıştır. 

Tüp bebek tedavisinde yararlanılan ilaçlar hakkında sorulan en çok sorular; ilaçların kilo yapıp yapmadığı ve kanserojen olup olmadıklarıdır. Tüp bebek için yararlanılan ilaçların kilo yaptığı doğru bir tespittir. Fakat bu olağan bir durumdur. Zira hekimin yaptığı muayene doğrultusunda genellikle anne adayından kilo alması istenmektedir. Tüp bebek tedavisinde kullanılan ilaçların kanser yaptığı bir vakaya ise henüz rastlanmamıştır. Son olarak gerek hayvanlarda gerekse insanlarda rastlanan bir durumdan bahsedecek olursak, daha önce hiç doğum gerçekleştirmemiş olan dişi, doğum yapmış dişiye oranla daha fazla kanser riski taşımaktadır.

İlginizi Çekebilir

Tüp Bebekte İkiz Gebelik Olur Mu?

Doğal yollardan çocuk sahibi olmayı deneyen ancak başarısız sonuç alan çiftlerin başvurduğu alternatif tedavi seçenekleri …