Tüp Bebek Tedavisinin Normalden Farkı Nedir?

Tüp bebek tedavisinde temel fark nedir?

Tüp bebek tedavisinin normal gebeliğe göre büyük farkları vardır.  Bu tedavide normalin aksine dişi ve erkek üreme hücreleri in vitro ortamda birleştirilir, fertilize edilir.  Sonuçta elde edilen zigot vücut sıcaklığına yakın bir sıcaklıkta 48 saat bekletilir ve elde edilen embriyo anneye transfer edilir.

Tüp bebek yöntemi bazen ilk seferde başarılı olmayabilir, birkaç deneme yapmak gerekebilir. Hiçbir hekim %100 başarının teminatını veremez.

Tüp bebek yöntemi ile dünyaya gelen bebeklerin normal yollarla dünyaya gelen bebeklerden hiçbir farkı yoktur.  Anatomik ve fizyolojik olarak tamamen aynıdır.  Ancak anne ve babada genetik sorunlar varsa bu sorunun bebekte de görülmesi  oldukça doğaldır.  Aynı şekilde normal doğumda olduğu kadar düşük yapma ihtimali  tüp bebekle olan gebeliklerde de vardır.

Tedavi Süresi

Tüp bebek tedavisinde ilaçların kullanılmasıyla başlayan ve embriyo transferiyle biten süreç yaklaşık olarak 4-5 haftadır.  Fakat bu süre değişkenlik gösterebilir.  Doktorun öngörüsüne göre uygulanacak farklı tedavi yöntemlerine göre süre değişiklik gösterebilir.

 

İlginizi Çekebilir

Tüp Bebekte İkiz Gebelik Olur Mu?

Doğal yollardan çocuk sahibi olmayı deneyen ancak başarısız sonuç alan çiftlerin başvurduğu alternatif tedavi seçenekleri …