Tüp Bebek Uuygulamasında Kullanılan İlaçlar

Tüp bebek tedavisinde ilaç kullanımı

Hemen hemen bütün tüp bebek uygulamalarında ilaç kullanılır ve bu kullanımın fizyolojik pek çok sebebi vardır.  Bu ilaçlar yumurta sayısını artırıp yumurta boyutunu büyütmek için anne adayına verilir.  Yumurtaların sayısı ve boyutu üreme için oldukça önemlidir.

İlaç kullanımı ve dozları

İlaçlar anneye damar yoluyla verilir ancak aşırı doz kullanımı anne adayını bazı komplikasyon ve hatta hayati tehlikeye dahi sebep olabilir.  Bu nedenle hekim son derece dikkatli olmalıdır.  Son zamanlarda tüp bebek uygulamasının yaygınlaşmasıyla birlikte bu tür hatalar oldukça azalmaktadır ve bu tür olumsuzlukların ortaya çıkma olasılığı %1 den azdır.

İlaçlar kilo yapar mı?

Kullanılan bazı ilaçların anne adayında kilo artışına sebep olduğu tecrübe ile sabittir.  Burada hekimin tutumu önemlidir.  Genellikle anne adayının uygulamadan önce kilo almaması istenir çünkü amaç maksimum verimdir.

Tüp bebek tedavisinde iğnelerin kanserojen etkisi var mı?

Bu durumla ilgili henüz bir vaka tespit edilmemiştir.  Bu uygulama uzun süredir yapılmaktadır ve şimdiye kadar böyle bir duruma rastlanılmamıştır.  Önemli bir noktayı belirtmek gerekirse hiç doğum yapmamış bayanlar daha önce doğum yapanlara göre daha çok kanser riski taşır.   Bu konuda da şimdiye kadar bir örneğe rastlanılmamıştır.  Normal gebelik geçiren bir bayanın kanser olma riski neyse tüp bebek yöntemi ile doğum yapmış annenin de riski aynıdır.

İlginizi Çekebilir

Tüp Bebekte İkiz Gebelik Olur Mu?

Doğal yollardan çocuk sahibi olmayı deneyen ancak başarısız sonuç alan çiftlerin başvurduğu alternatif tedavi seçenekleri …