Tüp Bebek ve Akupunktur

Tüp Bebek ve Akupunktur
Tüp Bebek ve Akupunktur

Akupunktur, son zamanlarda popularitesi iyice artan, üç bin yılı aşkın bir süredir insan sağlığı için uygulanan bilimsel bir tedavi yöntemidir. Bu yöntemde, vücut üzerinde tanımlanmış akupunktur noktaları, iğne ve lazer gibi araçlarla uyarılarak, sinirsel iletişimin düzenlenmesi, otonom sinir sisteminin sempatik ve parasempatik bölümleri arasında bir denge kurularak organizmanın sağlığa kavuşması amaçlanır. Akupunktur tedavisi, merkezi sinir sisteminin belirli bölgelerinde endorfin olarak adlandırılan morfin benzeri maddeleri salgılatarak bir takım ağrıların tedavisi üzerinde etkili olduğundan, günümüzde artık tüp bebek tedavisinde tamamlayıcı tıp yöntemi olarak da kullanılmaya başlanmıştır. Kısırlık tedavisinin önünde engel teşkil eden faktörlerden biri de anne adayının içerisinde bulunduğu aşırı sıkıntı ve stres durumunun yanında, transferden sonra döllenmiş yumurtanın rahim içerisine tutunup yerleşeceği endometrium adı verilen tabakanın yeterli damarsal olgunluğa ve kalınlığa ulaşamamasıdır.

Akupunktur tedavisiendometrium tabakasının yeterli kalınlığa ulaşmasına katkıda bulunur.  Akupunktur sonrasında rahme olan kan akımı arttığından, endometrium olgunlaşması sonucu rahimde gebeliğin oluşmasını kolaylaştıran koşullar elde edilmiş olunur. Bütün bu olumlu etkiler sayesinde, rahme transfer edilen embriyoların tutunma oranının arttığı düşünülmektedir. Akupunktur tedavisinin bireylerin ruhu üzerinde de dengeleyici bir etkisi bulunduğundan, stres faktörü de büyük ölçüde ortadan kaldırılmış olur.

Bu sayede tüp bebek uygulaması öncesinde ve sonrasında anne adayına uygulanan akupunktur tedavisi, akupunktur tedavisi uygulanmayan anne adaylarına nazaran gebelik şansını daha fazla artmaktadır.

 

İlginizi Çekebilir

Tüp Bebekte İkiz Gebelik Olur Mu?

Doğal yollardan çocuk sahibi olmayı deneyen ancak başarısız sonuç alan çiftlerin başvurduğu alternatif tedavi seçenekleri …