Tüp Bebekte Başarıyı Artırma

Tüp Bebekte Başarıyı Artırma

Tüp Bebekte Başarıyı Artırma

Doğal yollarla gebelik yakalayamamış çiftlerin en çok başvurduğu yöntemdir, Tüp Bebekte Başarıyı Artırma da en yüksek oranlar aşağıdaki yöntemlerdir.

Preimplantasyon Genetik Tanı (PGT)

Her embriyodan bir hücre alınarak genetik inceleme yapıldıktan sonra sağlıklı embriyoların anne adayına transfer edilmesini sağlayan yönteme verilen addır. Tekrarlayan düşük ve tüp bebek başarısızlığı yaşayan infertil çiftlerin çocuk sahibi olabilmelerine olanak tanıyan bir tanı uygulamasıdır.

Düşük yapma sebebi kromozom bozukluğu olan hastalar normal doğum yapamadıklarından ötürü tüp bebek merkezlerinde çare aramaktadırlar. Bu rahatsızlığı yaşayan ve başarısız tüp bebek denemeleri yaşayan hastalara PGT yöntemi tavsiye edilmektedir. Yine ilerleyen yaştaki tüp bebek hastalarının yumurtalarında kromozom anomalileri görüldüğünde aynı yöntem uygulanabilmektedir.

Genetik aktarım yoluyla geçen hastalıkların gebelikten önce teşhis edilebilmesinde de PGT yöntemi başarı sağlayabilmektedir. Bu sayede hasta veya taşıyıcı olan anne-babalar sağlıklı bebek sahibi olma imkanını elde edebilmektedir. Yani bu yöntem hem çiftlerin çocuk sahibi olmalarına yardımcı olabilmekte, hem de bireylerin dünyaya sağlıklı bir şekilde gelebilmelerine aracılık yapabilmektedir.

Mikro-TESE

Menisinde hiç sperm bulunmayan hastalara uygulanan yöntemdir ve “Cerrahi Sperm Elde Etme Yöntemi” olarak da tanımlanmaktadır. Bu yöntemle testis dokusuna mikroskop altında ulaşılarak spermlerin yoğun olduğu düşünülen bölgelerden örnekler elde edilir. Bu örnekler embriyoloji laboratuarında incelemeye alınarak içlerinde sperm olup olmadığı araştırılır. Sperm bulunması halinde yumurtalara enjekte edilir ya da dondurma işlemi uygulanarak eşten alınacak yumurtalar için muhafaza edilir.

Menide sperm bulunmaması taşıyıcı kanallardaki tıkanıklıktan kaynaklanıyorsa bu yöntem sayesinde tüm vakalarda sperm bulunabilmektedir. Eğer sebep tıkanıklık değil de üretim bozukluğu ise bu vakaların yarısında sperm bulabilmek mümkün olmaktadır.

Mikro-TESE yöntemi farklı zamanlarda tekrarlanabilen bir uygulamadır ve sperm bulunmuş vakalarda yine sperm bulunabilir. Yine ilk denemede sperm bulunamayan fakat daha sonraki denemelerde sperm bulma başarısının gerçekleştiği vakalar da tecrübe edilmiştir.

Bu yöntemin bulunmasından önce menide sperm bulunamadığı takdirde herhangi bir çare bulunamıyor ve hastaların umudu tamamen tükeniyordu. Bugün bu yöntem sayesinde birçok başarı elde edilebilmekte ve yine birçok çift çocuk sahibi olma mutluluğuna erişebilmektedir.

Embriyo Dondurma

Embriyo dondurma yöntemi geliştirildikten ve yeni teknikler uygulanmaya başladığından itibaren gebelik şansında artış, maliyetlerde ise ciddi bir azalış meydana gelmiştir. Transfer sonrası fazla embriyoların dondurularak tekrar kullanılabilmesi ekonomik ve psikolojik anlamda hastaya ciddi bir destek sağlamaktadır.

Sonraları geliştirilen ve hızlı bir dondurma tekniği olan Vitrifikasyon uygulaması ile yeniden transfer edilme amacıyla çözülen embriyoların kalite ve canlılık oranlarında azalma olmadığı görülmüştür.

Ülkemiz yasalarınca transfer edilecek embriyo sayısı 35 yaş altındaki hastalar için ilk iki denemede sadece bir embriyo ile kısıtlıdır. Bu yüzden embriyo dondurma yöntemi ülkemizdeki hastalar açısından son derece önemli bir hale gelmiştir. Tek embriyo transferinden sonra elde kalan embriyoların dondurularak saklanması daha sonra yapılacak denemeler için başarı ihtimalini oldukça etkileyen bir faktördür. Dondurulduktan sonra çözülen embriyo transfer edileceğinde hastaya enjeksiyon yapılması gerekmemektedir.

Ülkemizde yine yasalar gereği çiftlerden onay alınmak suretiyle dondurulan embriyolar 5 yıl boyunca saklanabilmektedir. Ayrıca bu 5 yıl içerisinde çiftin her yıl sözleşme yenilemesi şarttır. Eğer hasta embriyoyu istemiyorsa hastadan yazılı bir izin alınır ve Sağlık Müdürlükleri’ne bildirmek şartıyla embriyo imha edilmektedir.

Embriyo zarının inceltilmesi  

Normal gebelikte embriyo rahim içine ulaşarak bölünme ve büyümeyi sürdürür. Belli bir büyüklüğe ulaştıktan sonra ise etrafındaki zarı yırtmak suretiyle “Endometrium” isimli rahim duvarına gömülür. Tüp bebek tedavisi alan çiftlerin çoğunda ise embriyo gelişse de gebelik elde edilememektedir. Döllenme gerçekleştiği halde gebelik oluşmamakta yani embriyo rahim duvarına yerleşmeyi başaramamaktadır. Yine embriyonun etrafını saran zarı yırtıp dışarıya çıkamaması da aynı soruna yol açmaktadır.

Bu durumu çözebilmek için embriyo transferinden önce mekanik, kimyasal ya da lazer yöntemleri kullanılır ve zarda küçük bir delik açılarak veya zarın incelmesi sağlanarak embriyonun dışarı çıkması sağlanır. Yapılan araştırmalar bu yöntemle gebelik elde etme oranlarında gözle görülür bir artış olduğunu göstermektedir.

Tek Seçilmiş Blastokist Transferi ile Tüp Bebekte Başarıyı Artırma

Bu uygulama özellikle ülkemizde yasalarla belirlenen 35 yaş altındaki hastalar için ilk iki denemede tek embriyo transfer edilmesi zorunluluğu sebebiyle çok büyük önem kazanmıştır. Bu yasal zorunluluk nedeniyle azalan başarı oranları geliştirilen bu yöntem sayesinde tekrar artış göstermeye başlamıştır.

Bu yöntem sayesinde gelişme potansiyeli daha iyi olan ve 5 ya da 6 gün kadar laboratuvar ortamında kalabilen kaliteli embriyolar seçilebilmektedir. Bu da başarı oranını artıran ve çoğul gebelik ihtimalini engelleyen bir faktördür. Blastokist aşaması embriyonun rahim duvarına yapışmasından önceki aşamadır ve bu yüzden bu yöntemle yapılan transfer normal gebeliğe en yakın yöntemdir.

 

Laparoskopi

Tüplerin Alınması veya Bağlanması

Eğer tüpler rahim uçlarından tıkanmışsa içlerinde salgı birikecektir ve zamanla bu salgılar embriyolar için toksik etki yaratarak gebe kalma olasılığını yarı yarıya azaltacaktır. HSG aracılığıyla bu durumun tespiti yapılabilmektedir. Ultrason muayenesi yapıldığında da bu sorunun farkına varılırsa tüpler bağlanmalı veya alınmalıdır. Laparoskopi kamerası ile göbekten karın içine girilir ve tüpler alınabilir. Eğer bunun yapılması mümkün değilse tüpler bağlanır ve rahimle ilişki halinde olması engellenir.  Bu işlemin başarısı araştırmalar ışığında Tüp Bebekte Başarıyı Artırma da kesinleştirilmiştir.

İlginizi Çekebilir

Tüp Bebekte İkiz Gebelik Olur Mu?

Doğal yollardan çocuk sahibi olmayı deneyen ancak başarısız sonuç alan çiftlerin başvurduğu alternatif tedavi seçenekleri …