Tüp Bebekte Çoğul Gebelik Riski Var Mı?

Çocuk sahibi olamayan çiftlerin kullandığı metodlar arasında yer alan tüp bebek tedavisi uygulaması son derece başarılı sonuçlar sunan ideal tedavi türleri arasında yer alıyor. Tüp bebek tedavisi ile çocuk sahibi olan çiftlerin sayısı bir hayli fazladır. Özellikle tüp bebek tedavisi sayesinde sağlıklı çocuk sahibi olanlar ülkemizde bir hayli yüksek orandadır. Genç yaşta yapılan başvurularda ise olumlu sonuç alma oranı çok daha yüksektir. Yaş ilerledikçe tüp bebek tedavisi ile sonuç alabilmek zorlaşır. Ancak tedavi ile ilgili olarak çalışma yamadan net bir şey söylemek mümkün olmayacaktır. Tüp bebek tedavisini tercih edecek olan bireylerin ön bilgi alarak tedavi ile ilgili bilgi sahibi olması önerilmektedir.

TÜP BEBEK TEDAVİSİ AŞAMALARI

Tüp bebek tedavisinde uzman doktorun üzerine düşen sorumluluklar kadar bireylerin de çaba sarf etmesi talep edilir. Özellikle kadın ve erkeğin üzerine düşen görevler bir hayli fazladır. İlk aşamada kadındaki yumurtalık sayısının arttırılması hedeflenir. Bunun için yumurtalık ilaçları kullanılabilir. Ancak ilaç kullanımı ile ilgili nihai karar uzman doktor tarafından verilecektir. Eğer şartlar uygun ise kadın yumurtalık ilacı kullanabilir. Elde edilen olgunlaşmış yumurta ile erkekten alınan canlı sperm hücresi döllenir. Döllenme aşamasından sonra ise embriyonun oluşum safhası gelir. Embriyo transfer işleminde birçok riskli durum bulunmaktadır. Bu riskler arasında en kritik olanı ise çoğul gebelik riskidir. Tedavinin en yaygın riski çoğul gebelik ihtimali olmasıdır.

ÇOĞUL GEBELİK RİSKİ NEDİR

Birden fazla çocuğa sahip olmak yani ikiz veya üçüz bebeğe sahip olmak çoğul gebelik olarak tanımlanır. Norma şartlarda bu durum hoş bir şekilde karşılanır ve bilinen büyük bir riski bulunmaz. Ancak tüp bebek tedavisinde çoğul gebelik riski birçok olumsuz sonucu ortaya çıkarabilir. Çoğul gebelik riskini tetikleyen asıl unsur ise embriyo transferi sürecidir. Birçok embriyonun transfer edildiği göz önünde bulundurulursa bu riskin ne kadar fazla olduğunu anlamak güç olmayacaktır. Eğer siz de böyle bir risk ile karşı karşıya kalırsanız uzman doktora görünmelisiniz. Tedavi öncesi ve tedavi sonrasında uzman doktor gözetiminde olmanız en uygun durumdur.

İlginizi Çekebilir

Genetik Testler

PGT ve Genetik Testler

PGT ve Genetik Testler Tüp bebek tedavilerinde embriyo ana rahmine yerleştirilmeden kalıtsal ve genetik tarama …