Tüp Bebekte Gebelik Belirtileri Nelerdir?

Doğal yoldan çocuk sahibi olamayan çiftlerin denediği alternatif yöntemlerden birisi tüp bebek tedavisidir. Tüp bebek tedavisi ile çocuk sahibi olmak mümkündür. Çocuk sahibi olma şansı yüksek olan ve başarı oranı yüksek olan en iyi tedavi seçeneklerinden birisi olan tüp bebek tedavisinde var olan tüm süreç doktor gözetiminde yürütülmelidir. Tüp bebek tedavisinde gelişim gösterebilecek her bir durum yakından takip edilmelidir. Sağlıklı sonuç alınmak isteniyorsa tedavinin var olan tüm aşamalarında doktora görünmek en doğru yoldur. Hem erkek hem de kadınların üzerine düşen görevleri eksiksiz bir şekilde yerine getirmesi de tedavi sonucunu doğrudan etkileyecek faktörler arasında yer alır. Bu nedenle uzman doktorun ifadeleri dikkatle dinlenmelidir.

TÜP BEBEK TEDAVİ AŞAMALARI

Tüp bebek tedavisinde belli başlı aşamalar bulunmaktadır. Bu aşamalar hem kadın hem de erkeğin sorumluluklarını da kapsamaktadır. Kadındaki yumurtalık sayısının arttırılması için gerekli çalışmalar yapılır. Yumurtalık sayısının artmasıyla birlikte olgunlaşmış yumurtalıkta oluşur ve olgunlaşmış yumurtalıklara canlı sperm hücresi enjekte edilmektedir. Canlı sperm hücresinin enjektesi yapıldıktan sonra embriyonun oluşum aşaması beklenilir. Bu süreçte uzman doktor gerekli uyarıları yapmaktadır. Siz de embriyonun oluşum sürecinde dikkat etmeniz gereken hususlara önem göstermeli ve bu noktaların üzerinde durmalısınız. Embriyonun oluşması için beklenen süre minimum 2 haftadır, bu süreçte embriyo transferi yapılır ve hamilelik işleminin sağlıklı bir şekilde sürdürülmesi için uygun adımlar atılır.

TÜP BEBEKTE GEBELİK BELİRTİLERİ

Tüp bebek tedavisinde belli başlı belirtiler görmek mümkündür. Bireyin hamilelik sürecinin başlaması ile birlikte bu belirtiler hat safhaya çıkar. Embriyonun transfer edilmesinin ardından ilgili belirtiler yavaş yavaş görülmeye başlanır. Embriyo transferi yapılan bir kadın, işlemin başlangıcından iki hafta sonra başka birçok değişikliği fark edebilir, ancak bu fiziksel belirtilerin çoğu daha sonra ortaya çıkarsa görünür. Göğüsleri şişebilir veya hassaslaşabilir, hamilelik sırasında kadın hormonlarındaki artışları yansıtan değişiklikler. Bazen hassasiyet birkaç hafta sonra azalır, ancak daha sonra göğüsler büyüdükçe ve destekleyen bağlarda baskı uygularken hamilelikte geri döner. Birçok kadının bu belirtiye sahip olmamasına rağmen, hormonlardaki ani yükselme de ilk haftalarda baş ağrısına neden olabilir. Bir kadın da mide bulantısı veya sabah bulantısı yaşayabilir, ancak bu işaret hamileliğin ilerleyen saatlerinde görünmeyebilir.

İlginizi Çekebilir

Genetik Testler

PGT ve Genetik Testler

PGT ve Genetik Testler Tüp bebek tedavilerinde embriyo ana rahmine yerleştirilmeden kalıtsal ve genetik tarama …