Tüp Bebekte İkiz Gebelik Olur Mu?

Doğal yollardan çocuk sahibi olmayı deneyen ancak başarısız sonuç alan çiftlerin başvurduğu alternatif tedavi seçenekleri arasında yer alan tüp bebek tedavisinde beklenen sonucun dışında farklı sonuçlar da karşımıza çıkabilir. Tüp bebek tedavisinin başarı oranı yüksek olmakla birlikte bazı anormal durumların ortaya çıktığını görmekte mümkün olabiliyor. Özellikle ikiz gebelik veya çoğul gebelik görülme olasılığı çok yüksektir. İstatistiksel olarak yapılan açıklamada her 6 çiftten birinin ikiz bebek sahibi olabildiği vurgulanıyor. Normal şartlarda bu çiftler açısından problem yaratmıyor hatta çiftleri mutlu ediyor. Ancak tüp bebek tedavisinde çoğul gebelik riskli durumları ortaya çıkarabiliyor. Bu nedenle yapılacak işlemlerin yakından takip edilmesi ve tedavinin doktor gözetiminde sürdürülmesi çok önemlidir.

İKİZ BEBEK SAHİBİ OLMAK MÜMKÜN MÜ?

Tüp bebek tedavisinde canlı sperm hücreleri ile yumurtalık arasındaki işlemler kişilerin çocuk sahibi olması konusunda en net sonuçları veren süreçlerden birisidir. Bu aşamada bireylerin ikiz bebek sahibi olması da mümkün olabilir. Ancak tüp bebek tedavisinde çoğul gebelik önemli sağık problemlerini de beraberinde getirir. Bu nedenle çiftlerin tedavi aşamasında doktor gözetiminde olması gerekir. Şu anda, in vitro fertilizasyon (IVF) yani tüp bebek gebeliklerinden yaklaşık altıda biri ikizlerdoğumuna neden olmaktadır.  Clomiphene citrate (yumurtlamayı başlatmak için kullanılan tabletler) ve intrauterin tohumlama yani aşılama (IUI) gibi diğer doğurganlık tedavileri de tüp bebekte ikiz gebelik riskini artırabilir. Çoğul gebelik ve doğum çocuklar için önemli risk taşır.

TÜP BEBEK TEDAVİSİNİN SONUÇLARI

Tüp bebek tedavisinde genellikle olumlu sonuç alındığı gözlemlenir. Ülkemizde de sıklıkla uygulanan ilgili tedavi yöntemi sayesinde birçok çift çocuk sahibi olmuştur. Tüp bebek tedavisi ile başarılı sonuç alan çiftlerin çocukları ise sağlıklı bir şekilde gelişimini sürdürmektedir. Tedavi sürecinden öncesi ve sonrası farklı sonuçlar görmek mümkündür. Özellikle tedavi öncesinde çiftlerin psikolojik olarak yıprandıkları ve hayata karşı olumsuz bir bakış açısı içerisinde oldukları görülebilir. Ancak tedavi sonrası süreçte psikolojik etmenlerden tamamen kurtuldukları ve daha pozitif bir bakış açısına sahip olduklarını görebilmek mümkündür. Siz de tüp bebek tedavisi ile hayallerinize kavuşabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

Genetik Testler

PGT ve Genetik Testler

PGT ve Genetik Testler Tüp bebek tedavilerinde embriyo ana rahmine yerleştirilmeden kalıtsal ve genetik tarama …