Aşılama yöntemi

Aşılama Yöntemi: Ne İşe Yarar?

Hamilelik, kadın olduğunu hissetmenin en büyük keyiflerinden biridir. Çoğumuz için sözlerle ifade edilemeyen bir deneyimdir. Hamile kalmak hayatınızın en güzel şeylerinden biri olabilir, ancak bazen bebeğin gelmesi için biraz daha fazla yardıma ihtiyaç duyabilirsiniz. Aşılama yöntemi, burada devreye giriyor.

Aşılama Nedir?

Aşılama yönteminin, son yıllarda en etkili prosedürlerden biri olduğu kanıtlanmıştır. Suni bir döllenme yöntemi olan aşılama, daha hızlı ve daha kolay hamile kalmanıza yardımcı olur. Uygulama sırasında, sperm yerleştirilir ve yumurtanın daha fazla döllenmesi için bir tüp yardımıyla rahme yerleştirilir.

Süreç; spermin, yumurta çevresine oldukça yakın yerleştirilmesini içerir, böylece her ikisi arasındaki etkileşim şansı daha yüksek olur. Doğal üreme biçiminden çok farklı olmasa da aşılama sonrasında bazı semptomların gelişmesi normaldir.

Aşılama Sonrası Gebelik Belirtileri

1. İmplantasyon Kanaması

İmplantasyon kanaması, embriyoyu rahim duvarına yerleştirirken oluşur. İmplantasyon kanaması her vakada görülmeyebilir. İşlemden sonraki iki hafta içinde kanamayı görme ihtimaliniz yüksektir.

2. Adet Gecikmesi

Tıpkı normal gebelikte olduğu gibi; adet döngüsü, stres ve bazı hormonal değişiklikler yaşandığında gecikebilir. Olması gereken dönemde adet olmadıysanız, hamile kalmış olma ihtimaliniz yüksektir.

3. Göğüslerde Hassasiyet

Aşılama sonrası göğüslerde hassasiyet ve ağrı ihtimali yüksektir. Bu hassasiyet adet gecikmesi ile birlikte görülürse, mutlaka bir gebelik testi yapmalısınız.

4. Zayıflık ve Yorgunluk

Gebe kalmak için doğal olmayan bir uygulama yapıldığında, vücudunuz farklı reaksiyonlar gösterebilir. Bu süreçte stresli, zayıf ve yorgun hissetmeniz çok normaldir. Ayrıca yüksek miktarda progesteron sizi sürekli uykulu ve yorgun hissettirir.

5. Mide bulantısı

Normal bir gebelikte görülen sabah bulantıları, aşılama sonrası oluşan gebelikte de görülür. Hamilelikte mide bulantısı,  östrojen hormonunun artması ile ortaya çıkar.

İlginizi Çekebilir

Tüp Bebek

Tüp Bebek Nedir

Tüp Bebek Nedir Klasik yollarla ya da küçük tedavilerle gebelik sonucuna ulaşamayan çiftler için uygulanan …