Embriyo Dondurma

Embriyo Dondurma
Embriyo Dondurma

Embriyo dondurma işlemi, tüp bebek tedavisi gibi yardımcı üreme tekniklerinde önemli bir etkiye sahiptir. Çoğul gebelik riskini en aza indirmek adına, döllenmiş embriyolardan en fazla 3 embriyonun anne rahmine transferi gerçekleştirilir. Bu sürecin ardından; geride kalan embriyoların ne şekilde değerlendirileceği sorusu akıllara geliyor. Bu sorunun cevabını bize embriyo dondurma işlemi veriyor. Elde edilen fazla embriyolar dondurularak, hastaya hem ekonomik hem de psikolojik açıdan kolaylık sağlanıyor. Bu bağlamda, embriyo dondurma işlemi kısırlık tedavisinde başarı şansını arttıran bir uygulama olarak da değerlendirilebilir.

Embriyo dondurma işleminin, tüp bebek tedavisinde başarı şansını arttırmanın yanı sıra, elde edilen normal ve kaliteli embriyoların da boşa gitmesine engel olmaktır. Tüm bu avantajlara ek olarak; taze embriyonun transferi sırasında, rahim ağzında darlık gibi sorunlarla karşılaşılması veya kanser tedavisi öncesinde embriyo dondurma işlemi uygulanabilir. Özellikle kanser gibi bir hastalıkla mücadele eden kişilerin, ilerleyen dönemlerde bir de çocuk sahibi olma konusunda sıkıntı yaşamamaları için embriyo dondurma işleminin uygulanması mutlak suretle önerilir. Zira kemoterapi gibi zorlu geçen bir tedavi süreci, yumurta ve sperm kalitesinin büyük ölçüde azalmasına neden olmaktadır.

Dondurulmuş embriyoların saklanma süresi ülkeden ülkeye değişebilmektedir. Örneğin; dondurulmuş embriyolar İngiltere’de 10 yıla kadar saklanabilirken, Türkiye’de ise bu rakam sadece 3 yıldır. İyi bir dondurma programından, % 75 – 80 canlılık oranı beklenirken, embriyolarda saklanma esnasından çok, çözdürme işlemi sırasında hasar oluşabilir.

İlginizi Çekebilir

Tüp Bebek Tedavisi Kaç Gün Sürer?

Doğal yollardan çocuk sahibi olmak isteyen çiftlerin yaptıkları denemeler sonucunda olumsuz bir tablonun ortaya çıkması …