Tüp Bebek Nedir?

Tüp bebek, kısırlık (infertilite) problemi olan, çocuk sahibi olma özlemi içindeki binlerce çiftin derdine derman olan ve çocuk sahibi olabilmeleri için modern tıbbın geliştirdiği yardımcı üreme yöntemidir.

Tüp Bebek
Tüp Bebek

Tüp bebek tedavisi, baba adayının sperm kalitesinden ya da anne adayının yumurtalarından kaynaklanan sorunlardan dolayı çocuk sahibi olma tecrübesini yaşayabilmek adına başvurdukları yöntemdir.

Tüp bebek yöntemi, kadının yumurta hücresi ve erkeğin sperm hücresinin laboratuvarda birleştirilmesi sonucunda oluşan embriyoların, rahim içerisine yerleştirilerek uygulanır.

Laboratuvar ortamında gerçekleştirilen ve döllenen yumurtanın rahim içerisine verildiği tedavi yönteminin iki çeşidi vardır.

  Bunlar;

  • IVF yöntemi,
  • ICSI yöntemi.

Anneden alınan yumurta hücresinin etrafına laboratuvarda özel bir ortamda, 50 bin ile 100 bin arasında değişen binlerce sperm hücresi konan ve bu spermlerden birisinin kendi kendine yumurta hücresini döllemesiyle yapılan tedavi yöntemi IVF olarak adlandırılır.

ICSI, diğer adıyla mikroenjeksiyon yöntemi ise yine laboratuvar ortamında tek bir tane sperm hücresinin alınıp, mikroskopik yöntemlerle yumurta hücresinin içerisine verilmesiyle uygulanır. ICSI yöntemini, IVF yönteminden ayıran aşama spermin yumurta hücresinin içerisine  kendi kendine girmesi yerine mikroskopik müdahale ile hücrenin içerisine verilmesidir. Bu fark haricinde diğer aşamalar her iki yöntemde aynıdır.

Başarı oranı ne kadardır?
Çeşitli merkezlerde tüp bebek tedavisinde farklı başarı oranları verilmektedir. Tüp bebek tedavisinde başarı oranlarını etkileyen bazı faktörler bulunur. Fakat ortalama olarak baz alınırsa tüp bebek başarı oranları aşağıdaki gibi belirtilebilir.
 
Denenen her bir tüp bebek (IVF) işleminin canlı doğumla sonuçlanma oranı:
  • 35 yaşın altındaki kadınlarda %30-35
  • 35-37 yaş arası kadınlarda %25
  • 38-40 yaş arası kadınlarda %15-20
  • 40 yaş üzerindeki kadınlarda %6-10

 

İlginizi Çekebilir

Tüp Bebek Tedavisi Kaç Gün Sürer?

Doğal yollardan çocuk sahibi olmak isteyen çiftlerin yaptıkları denemeler sonucunda olumsuz bir tablonun ortaya çıkması …