Tüp Bebek Tedavisinin Masrafları

Tüp bebek tedavisi ücretleri
Tüp bebek tedavisi ücretleri

Sağlık açısından ülkemizin gerçeklerini göz önünde bulundurduğumuz taktirde, tüp bebek tedavisi oldukça maliyetli bir iştir. İhtiyaç duyduğumuz en ufak sağlık uygulaması bile dünya standartlarına nazaran ülkemizde daha pahalıyken böylesine zahmetli bir tedavi sürecinin maliyetinin az olması beklenemez. Ayrıca tedavi sonucunun belirsiz olması yani %100 bir başarı oranının olmaması, başarı oranının en iyi ihtimalle %60 olması ve gerektiğinde ikinci ve üçüncü denemelerin yapılması gerektiği göz önünde bulundurulduğunda ortaya çıkan maliyet tüp bebek tedavisine başvurmak isteyen hastaları ciddi şekilde düşündürmektedir. Tedavinin başarı ile sonuçlanmaması ve maliyetlerin büyümesi halinde, tedavi sonrası hastaların yaşam standartları değişebilmektedir. Ailenin sağlık ve yaş durumu ile doğru orantılı olarak tüp bebek tedavisinin maliyeti de değişebilmektedir.

Tüp bebek tedavi maliyeti, klinikten kliniğe değişmekle birlikte ortalama olarak 3000 TL – 4000 TL + ilaç masraflarından oluşmaktadır. İlaç bedeli ise ortalama 750 TL ile 1250 TL arasında hastalara uygulanan tedavi şekline göre değişebilir. Uygulama için alınan ücretin içerisinde uygulama sırasında yapılan bütün muayene, tetkik ve müdahaleler dahildir. Tüp bebek tedavisinin başlangıcında yapılması gereken serolojik tetkikler ve gerek duyulduğunda istenen TSH Prolaktin testosteron gibi hormonal tetkikler tüp bebek tedavisi maliyetinin içerisine dahil değildir. Bu testler, çiftler tarafından ayrıca, devlet hastaneleri ya da özel laboratuvarlarda yaptırılabilir.

İlginizi Çekebilir

Tüp Bebek Tedavisi Kaç Gün Sürer?

Doğal yollardan çocuk sahibi olmak isteyen çiftlerin yaptıkları denemeler sonucunda olumsuz bir tablonun ortaya çıkması …