Tüp Bebek ve Çoğul Gebelikler

Tüp bebek erkeğin spermi ile kadının yumurtasının bir laboratuvar tüpünde bir araya getirilip döllendirilmesi olayıdır. Tüp bebek denmesinin sebebi bir tüp içerisinde, dış ortamda yapılmasıdır. Tıp dilinde tüp bebeğe IVF (In vitro fertilization: dış ortamda döllenme) denir.
Tüp bebek için standart prosedür uzun yıllarca gebelik şansını arttırmak için çoklu embryo tranferi olagelmiştir. Bir kerede birden fazla embriyoyu rahme yerleştirmek doğal olarak çoğul gebelik olaslılığını arttırmaktadır. Ancak çoğul gebeliklerin hem bebekler hem de anne için bir takım riskler oluşturduğu da unutulmamalıdır.
Uzmanlar üçüz ve üçüzden daha büyük çoğul gebeliklerin sayısının son yıllarda arttığını söylüyorlar. İkiz ve üçüzler kulağa çok kötü 60043938gelmeyebilir ancak çoğul gebelikler sıklıkla riskli erken doğumlara ve diğer gebelik komplikasyonlarına neden olmaktadır. Bu koşullar altında, tüp bebek merkezleri de maliyetleri arttırsa ve hatta başarı oranlarını da bir miktar düşürse de böyle gebeliklerin oranını düşürmeye çalışıyorlar.
HFEA örgütü anne ve çocukta oluşturabileceği potansiyel sağlık sorunları nedeniyle çoğul gebeliklerin oranını azaltmak için hedefler belirlemiştir. BBC’de yayımlanan bir makaleye göre doktorlar yalnızca bir dizi soru sorarak hangi kadınların tek embriyo transferi ile gebe kalacağını tahmin edebiliyor ve ancak gerçekten gerekli ise birkaç embriyo transferi yapmayı düşünüyorlar. İngiltere’de şu anda tüp bebeklerin %20’den fazlası çoğul gebelik ile sonuçlanıyor. Yetkililer ise kısa vadede bu oranı %15’e uzun vadede ise %10’a düşürmeyi hedefliyorlar.

İlginizi Çekebilir

Tüp Bebek Tedavisi Kaç Gün Sürer?

Doğal yollardan çocuk sahibi olmak isteyen çiftlerin yaptıkları denemeler sonucunda olumsuz bir tablonun ortaya çıkması …